Chevening Bursu Yeni Dönem Başvuruları Devam Ediyor


Birleşik Krallık Üniversitelerinde tam burslu bir şekilde yüksek lisans eğitimi alma olanağı sağlayan Chevening Bursu’na 2024/25 dönemi Türkiye başvuruları Ağustos 2023'te açılacak. Resmi başvuru tarihleri yayınlandığı zaman web sayfamızda bilgiler güncellenecektir. 2023/24 dönemi başvuru sürecine dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Chevening, Birleşik Krallık Hükümeti’nin global liderler yetiştirmeyi ve geliştirmeyi amaçladığı uluslararası bir burs programıdır. Chevening Bursu’nu kazanmaya hak kazanan bursiyerler dünya genelindeki Birleşik Krallık Büyükelçilikleri ve Yüksek Komisyonlardan oluşan Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Chevening Bursu, dünyanın farklı ülkelerindeki geleceğin liderlerine, etkileyicilerine, karar vericilerine üst düzey bir öğrenim olanağı sunmaktadır. Başarılı Chevening bursiyerleri çeşitli ülke ve geçmişlerden gelmekte ve hepsi dünyayı daha iyi bir biçimde şekillendirmek için gereken istek, vizyon ve becerileri göstermektedirler.

Chevening Bursu Nedir?

Chevening Bursu, öğrencilere karşılıksız burs desteği sağlayan bir programdır. Öğrencilere akademik hedeflerine odaklanmaları ve bu değerli tecrübenin tadını çıkarmaları için önemli bir fırsat tanır.

Chevening Bursu ile öğrenciler Birleşik Krallık’ta bir yıl boyunca akademik ve profesyonel anlamda kendilerini geliştirebilmekte, iş ağlarını genişletebilmekte, Britanya kültürünü yakından tanıyabilmekte ve Birleşik Krallık ile pozitif ilişkiler kurma fırsatı bulabilmektedirler.

Chevening Bursunun eğitim ücretlerinin tamamının karşılanması, dünyanın en önde gelen üniversitelerinde öğrenim deneyimi, profesyonel ağ oluşturma olanakları ve Birleşik Krallık'ın çeşitli kültürlerini keşfetme şansı dahil olmak üzere bursiyer olarak seçilmenin birçok katkısı bulunmaktadır.

Burs kapsamında alınan eğitimin ardından, 50.000'den fazla global mezunu içeren farklı kültürlerden bursiyerlerin bir araya gelmesiyle oluşan topluluğun da bir parçası olunabilmektedir. Burs kapsamında İngiltere’de eğitim alan öğrenciler, eğitim süreçleri boyunca fikirlerini hayata geçirmekte ve kariyerlerinde başarı sağlayacak bilgi ve bağlantılar elde edebilmektedirler.

Türkiye’deki bursiyer adayları diledikleri bölüm ve Birleşik Krallık Üniversitesi yüksek lisans programını tercih ederek başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Azimli, liderlik potansiyeli bulunan ve güçlü bir akademik geçmişe sahip tüm adaylar, en geç 1 Kasım 2022 Salı gününe kadar burs başvurularını gerçekleştirebilir.

Chevening Bursu Neleri Kapsamaktadır?

 • Üniversite eğitim ücreti (MBA programları için £22,000’a kadar)
 • Aylık yaşam giderleri
 • Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş seyahat ücreti
 • Vize başvurusu maliyeti (1 vize başvurusu için geçerlidir)
 • Birleşik Krallık'taki Chevening etkinliklerine katılım kapsamındaki harcamalar
 • Temel giderleri karşılayabilmek adına ek hibe ve ödenekler (varış ve dönüş ödeneği gibi)

Chevening Bursu Başvuru Koşulları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Birleşik Krallık’taki eğitimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek en az 2 yıl Türkiye’de kalmak
 • Birleşik Krallık’ta bir yüksek lisans programından kabul almak için gereken lisans derecesine sahip olmak. Gerekli not ortalaması kriteri programa ve üniversiteye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle Birleşik Krallık üniversitelerine başvuru ve kabul şartlarıyla ilgili bize WhatsApp butonu veya iletişim formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru gerçekleştirilirken en az 2 yıl (2800 saate eşdeğer) iş tecrübesine sahip olmak
 • Burs yönetimi tarafından kabul gören en az 3 farklı Birleşik Krallık yüksek lisans programına başvuru yaparak 13 Temmuz 2023'e kadar şartsız kabul (Unconditional Offer) alabilmek.

Chevening Bursunun önceki yıllardaki başvuru şartlarından biri olan İngilizce dil yeterliliği şartı bu yıl itibarıyla kaldırılmıştır. Ancak adayların seçtikleri üniversitenin İngilizce dil yeterliliği de dahil olmak üzere tüm şartlarını yerine getirmeleri ve 13 Temmuz 2023 tarihine kadar üç program başvurusunun en az birinden şartsız kabul almaları gerekmektedir.

Gerekli Başvuru Belgeleri

Chevening Bursuna başvuru yapan adayların aşağıdaki belgelere sahip olmaları gerekmektedir:

 • Eğitim belgeleri (diploma ve transkript gibi)
 • 2 adet referans mektubu
 • Birleşik Krallık üniversitesine başvuru kapsamında alınan şartsız kabul belgesi (bu belge 13 Temmuz 2023’e kadar sunulabilmektedir)

Bu gerekli belgelerin sunulması için son tarihler yazının Chevening Bursu 2023/2024 Dönemi Süreç Takvimi bölümünde yer almaktadır. Chevening Bursu kapsamında şartlı olarak seçilen adayların, sürece devam edebilmeleri için bu istenen belgeleri sunmaları gerekmektedir.

Bursa Başvuru Nasıl Yapılır?

Chevening Bursuna tüm başvurular, www.chevening.org web sitesi üzerinden ulaşılabilen ve Chevening tarafından belirlenen online başvuru sisteminden yapılmaktadır.

Chevening Bursu için başvurular, 1 Kasım 2022 Salı Birleşik Krallık saatiyle 12:00’a kadar devam edecektir.

Başvurular, bursun uygunluk kriterlerine göre elektronik olarak incelenmektedir ve uygun görülmeyen başvurular sürecin dışında kalmaktadır. Sık sık yapılan hataların listesine sık yapılan hatalar linkinden ulaşabilirsiniz. Başvuru gönderildikten sonra geriye dönük olarak değişiklik mümkün olmamaktadır.

Değerlendirme süreci güncellemeleri: Burs başvurusu değerlendirme sürecinin her aşamasında başvuru durumuyla ilgili öğrenciler e-mail güncellemeleri almaktadırlar. Başvuru durumu online başvuru sisteminden de kontrol edilebilmektedir.

Eğitim Programları

Burs başvurusu kapsamında üç farklı yüksek lisans programı seçilmesi gerekmektedir. Bu programlar aynı üniversitede üç farklı program veya en fazla üç farklı üniversitede üç benzer program olabilir.

Başvuru yapılacak yüksek lisans programlarının dikkatlice belirlenmesi gerekmektedir. Mülakat aşamasında izin verilmedikçe, başvuru gönderildikten sonra program tercihleri değiştirilememektedir. Seçilen programlara burs başvurusunda ayrı bir şekilde başvurulması gerekmektedir.

Mümkün olan en kısa sürede program başvurularının yapılması önerilmektedir. Burs almaya hak kazanmak için, başvuru yılınız için başvuru takvimindeki son tarihe kadar başvuru yapılan programlardan biri için şartsız kabul alınması gerekmektedir.

Kabul alma ihtimalini arttırmak için üç farklı üniversitede benzer üç programa başvuru yapılması önerilmektedir.

Program başlıklarının tam olarak eşleşmesi gerekmemekte, ancak üç programın da içerik olarak benzer olması gerektiği unutulmamalıdır. Adayların mevcut veya gelecekteki kariyer hedeflerine uygun programları seçmeleri tavsiye edilmektedir.

Uygun Programlar

Başvuru yapılacak eğitim programlarının aşağıdaki kriterlerde olması gerekmektedir:

 • Tam zamanlı
 • Sonbahar döneminde başlayan (genellikle Eylül/Ekim aylarında)
 • Yüksek lisans programları (araştırma odaklı olmayan MRes programları da dahil olmak üzere)
 • Yüksek lisans derecesi sunan
 • Birleşik Krallık’ta verilen

Aşağıdaki programlar kabul edilmemektedir:

 • Yarı zamanlı
 • Uzaktan eğitim
 • Süresi 9 aydan kısa olan
 • Süresi 12 aydan fazla olan
 • Doktora veya DPhil
 • Birleşik Krallık dışında bir aydan fazla süre bulunulması gereken

Birleşik Krallık'taki üniversitelerde uygun yüksek lisans programları hakkında bilgi almak için bizimle WhatsApp butonu veya iletişim formumuz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

MBA ücret sınırı: MBA programlarına uygulanan ve £22,000 üzerindeki herhangi bir ek maliyet burs kapsamına girmemektedir.

Londra merkezli kampüsler: Birleşik Krallık’ın başka bir şehrinde bulunan bir üniversitenin Londra merkezli kampüsünde sunulan bir programa katılmak isteyen öğrencilerin, ancak bu program üniversitenin ana kampüsünde mevcut değilse, katılmalarına izin verilmektedir. Bir üniversitenin hem ana kampüsünde hem de Londra kampüsünde aynı program veriliyorsa, ana üniversite kampüsünde programa katılım sağlanmalıdır.

Programların kontrolü: Eğitim programlarının ücretleri yıldan yıla değişiklik gösterebildiğinden, başvuru sırasında listelenen programların Chevening finansman kriterlerini karşılayıp karşılamadığı aday tarafından kontrol edilmelidir.

Eksik programlar: Bir master programının uygun olduğu düşünülüyorsa ancak online başvuru sisteminde görünmüyorsa, eksik program sorgusunun en geç 27 Ekim Birleşik Krallık (GMT) saatiyle 12:00 saatine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

Pre-sessional programları: Şartlı kabul alınan Üniversitenin İngilizce dil yeterliliği şartını veya kabul belgesindeki diğer şartları karşılamak için Pre-sessional programına katılıma izin verilmemektedir. Bu kursların ücretini bursiyerin kendisi ödemek istese bile, resmi program başlangıç ​​tarihinden önce isteğe bağlı Pre-sessional programına kaydolunmamalıdır.

Şartsız Kabuller (Unconditional Offer)

Chevening Bursu kapsamındaki resmi bursiyerlik sürecinin tamamlanabilmesi için Değerlendirme Kurulunun, üç program seçeneğinden birinden gelen kabul belgesini görmesi gerekecektir.

Kabul belgesinde yer alan karşılanmamış tek şart finansal ise (depozito şartı gibi) şartlı bir kabul belgesi de onaylanabilmektedir. Orijinal belgelerin (transkriptler gibi) üniversiteye sunulması da dahil olmak üzere kabul belgesinde başka bir şartın bulunmaması önemlidir.

Chevening Bursu Süreç Takviminde yer alan son tarihe kadar şartsız kabul belgelerinin sunulabilmesi için belirtilen tarihten önce üniversitenin tüm şartlarının karşılandığından emin olunması gerekmektedir.

Referanslar

Referans mektupları, Chevening Bursu değerlendirme sürecinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Burs başvurusu yapılırken referans olarak 2 kişi belirtilmelidir.

Yapılan başvuru sürecin bir sonraki aşamasına geçmesi durumunda Chevening Bursu Süreç Takviminde belirtilen son tarihe kadar online başvuru sistemine 2 referans mektubunun yüklenmesi gerekmektedir.

Chevening, referansları tamamlamak veya yüklemek için referans olarak belirtilen akademisyenler ile iletişime geçmemektedir. Akademisyenlerden referans mektuplarının alınması ve sisteme yüklenmesi başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Daha sonraki bir aşamada, Değerlendirme Kurulu, doğrulama için belirtilen akademisyenler ile iletişime geçebilmektedir. Değerlendirme Kurulu, mülakat için referans mektuplarının bir kopyalarını adayların yanlarında getirmelerini isteyebilir. Mülakata davet edilen adaylar bu konuda bilgilendirilmektedir.

Kimler referans olabilir?

Adayların referanslarını dikkatli seçmeleri gerekmektedir. Adayın Chevening Bursunu almaya genel uygunluğu hakkında yorum yapabilecek kişilerin referans olarak seçilmesi önemlidir. Referanslar, aday tarafından akademik veya profesyonel olarak bilinmelidir. Referans mektuplarıyla ilgili sıkça sorulan bazı soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

Referans bilgileri online başvuru sisteminde değiştirilebilir mi?

Referanslar gönderilmeden önce bilgilerin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu işlem online başvuru sistemi üzerinden 22 Şubat'a kadar yapılabilmektedir.

Referans mektupları başka bir dilde gönderilebilir mi?

Mektuplar İngilizce yazılmalıdır. Referans mektubu başka bir dilde yazılmışsa, orijinal referans İngilizce noter onaylı çevirisiyle birlikte sisteme yüklenmelidir. Bu durumda, orijinal referans mektubu ve referansın noter tasdikli tercümesi aynı dosya içerisinde yer almalıdır.

Kaç referans yüklemek gerekiyor?

2 farklı referans yüklenmesi gerekmektedir.

Chevening Bursu Mülakatı

Aday, Chevening Bursu başvuru değerlendirmesi süreci kapsamında mülakata katılmak için kısa listeye alındıysa, Değerlendirme Kurulunun temsil edildiği şehirde bir mülakata katılmaya davet edilmektedir.

Mülakat aşaması, adayın neden burs için seçilmesi gerektiğini ve neden Chevening topluluğuna katılması gerektiğini gerçekten göstermesi için değerli bir fırsattır.

Mülakata randevusu alma: Mülakat için nasıl randevu alınacağına ilişkin talimatları içeren bir e-mail adaylara iletilecektir. Mülakat tarih ve saatleri randevu alınan tarihe göre belirlendiği için randevunun mümkün olan en kısa sürede alınması önerilmektedir. Randevu planlandıktan sonra aday bir randevu onay e-maili alacak ve bunun ardından yer değişikliği yapılamamaktadır.

Mülakat öncesi: Mülakata katılmadan önce, aşağıdaki belgelerin online başvuru sistemine yüklenmesi istenecektir:

 • Eğitim belgeleri (diploma(lar) ve/veya transkript(ler)in kopyaları).
 • 2 referans mektubu
 • Aday hakkında daha fazla bilgi veren kısa bir biyografi

Mülakata hazırlık: Adayın mülakata giderken pasaport/kimlik belgesini yanında bulundurması gerekmektedir. Bazı ek belgeler de talep edilebilmektedir, mülakat davet e-mailinde bu konuda bilgi yer alacaktır.

Chevening Mülakatı

Mülakat, İngilizce olarak ve yetkinlik bazlı bir panel değerlendirmesi şeklinde yapılmaktadır.

Mülakat panelinde adayın cevaplarını değerlendirmek için global Chevening kriterlerini (geleceğin global ve başarılı liderlerini destekleme) ele alacak olan Değerlendirme Kurulu temsilcileri yer almaktadır.

Başvuru formundaki bilgilerin bir kısmına yönelik sorulara yer verilmektedir. Panelde yer alan yetkililer, adayın kişisel ve profesyonel hedeflerini, Chevening'in bu hedeflere ulaşmalarını nasıl kolaylaştırabileceğini açıklamalarını sağlayacak sorular sormaktadır. Belirlenen program seçenekleri de görüşülmekte ve başvurular hakkında bilgi aktarılması da istenebilmektedir.

Çalışma Deneyimi

Adayların Chevening başvurularını tamamlamadan önce burs için gerekli olan asgari iş deneyimi şartını karşıladıklarından emin olmaları gerekmektedir. Chevening Bursu, başvuru sahiplerinin en az 2 yıllık çalışma tecrübesine sahip olmalarını gerektirir.

Uygun çalışma deneyimleri:

 • Tam zamanlı çalışma deneyimleri
 • Yarı zamanlı çalışma deneyimleri
 • Gönüllü çalışmalar
 • Ücretli veya ücretsiz stajlar

İş deneyimi, lisans eğitiminden önce, mezuniyet sırasında veya mezun olduktan sonra tamamlanabilir. Lisans veya yüksek lisans eğitimine denk sayılan herhangi bir zorunlu çalışma süreci bu kapsama dahil edilememektedir.

Çalışma deneyimi şartının aynı iş içerisinde karşılanması gerekmemektedir. Başka bir ifadeyle, aynı kurumda en az 2 yıllık bir çalışma deneyimi şartı aranmamaktadır. Başvuru sahipleri, şartı yerine getirmek için 15’e kadar farklı çalışma deneyimi sunabilmektedir. 15’ten fazla pozisyonda çalışma deneyimi bulunan adayların çalışılan saat sayısının en fazla olduğu deneyimlere yer vermeleri beklenmektedir.

Halihazırda çalışan adaylar için, görevlerinden istifa etmeleri Chevening kapsamındaki gerekliliklerden biri değildir. Başvurunun mevcut işveren ile görüşülmesi tavsiye edilir.

İş deneyimleri nasıl hesaplanır?

Girişler, çalışılan hafta sayısı ile haftalık çalışılan saat sayısı çarpılarak otomatik olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplama için bir çalışma haftası 35-60 saati ve bir çalışma yılı 40-50 haftayı kapsamaktadır.

Bir Chevening Bursuna başvurmadan önce bursiyer adayının sahip olması gereken minimum saat sayısı aşağıdaki gibidir:

İki yıllık çalışma tecrübesi = 2.800 saat

Yarı zamanlı çalışıldıysa, minimum gereksinimin daha uzun bir süre boyunca birikmiş olması gerekecektir.

Chevening Bursu 2023/2024 Dönemi Süreç Takvimi

2 Ağustos 2022: Chevening Bursu için başvuruların alınmaya başlanması

1 Kasım 2022 Birleşik Krallık saatiyle (GMT) 12:00: Chevening Bursu için başvuruların sona ermesi

2 Kasım 2022: Başvuruların uygunluk kriterlerine göre elenmesi ve uygun başvuruların tespiti

Kasım - Aralık 2022: Uygun başvuruların değerlendirilmesi

Şubat 2023: Mülakat aşamasına kalan adayların açıklanması

Şubat - Nisan 2023: Referanslar ve diğer akademik belgelerin sunulması için son tarih

27 Şubat - 28 Nisan 2023: Mülakatların gerçekleştirilmesi

Haziran 2023'ten itibaren: Burs başvuru sonuçlarının açıklanması

13 Temmuz 2023 Birleşik Krallık saatiyle 17:00: Birleşik Krallık üniversitesine başvurular kapsamında elde edilen şartsız kabulün sunulması için son tarih

Eylül/Ekim 2023: Birleşik Krallık’taki yüksek lisans eğitiminin başlaması

Chevening Bursu ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve Birleşik Krallık üniversitelerine başvuru süreci ile ilgili olarak bize WhatsApp butonu veya iletişim formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image